Zalety stosowania opatrunku parafinowego

Zalety stosowania opatrunku parafinowego

Niedługo miałam przejść operację. Wiedziałam, że ze szpitala zostanę wypisana dość szybko po operacji, ale opatrunek i szwy będę nosiła jeszcze przez długi czas. Musiałam więc zasięgnąć odpowiedniej wiedzy na temat dbania o ranę i prawidłowej zmiany opatrunków. Nie opłacało mi się bowiem zatrudniać pielęgniarki domowej tylko po to, żeby dwa razy dziennie przychodziła zmienić mi plastry na brzuchu. O to jak najlepiej dbać o ranę pooperacyjną zapytałam się mojej lekarki rodzinnej w przychodni zdrowia.

Kupiłam duże opakowanie opatrunków parafinowych

opatrunek parafinowyLekarka powiedziała mi, że muszę się przede wszystkim zaopatrzyć w opatrunki parafinowe. Spytałam się jej, co to takiego i czym takie opatrunki różnią się od zwykłych plastrów z opatrunkiem. Dowiedziałam się od niej, że opatrunek parafinowy jest przeznaczony typowo do głębokich ran pooperacyjnych. Jest on wykonany z delikatnej bawełnianej siateczki. Taka forma opatrunku zapewnia odpowiednią przewiewność rany oraz gwarantuje cyrkulację powietrza. Dzięki temu rana goi się szybciej, a szwy nie ropieją. Opatrunek parafinowy jest również bardzo praktyczny i komfortowy w użyciu. W aptekach i drogeriach jest on dostępny w dużych bloczkach które można z łatwością przycinać do pożądanego kształtu. W ten sposób można bardzo dokładnie zakryć ranę. Jest bardzo ważne, żeby wybierać opatrunki parafinowe, a nie wykonane z innych tworzyw. Parafina bowiem, posiada właściwości antybakteryjne i antyseptyczne. Dzięki któremu zabezpiecza on przed powstaniem zakażenia. Taki opatrunek parafinowy powinien być przykryty gazą lub kompresem o właściwościach chłonnych. Następnie należy go umocować za pomocą plastra bez opatrunku. Takie zabezpieczenie rany gwarantuje jej bezpieczeństwo oraz komfort dla pacjenta. Jeszcze przed operacją zakupiłam w aptece kilka dużych opakowań takich opatrunków parafinowych. Jak się już wkrótce okazało, to było bardzo dobre rozwiązanie. Takie opatrunki były bardzo wygodne i praktyczne w użyciu. Byłam z nich bardzo zadowolona. Bardzo dobrze spełniały też swoją rolę.

Przez kilka tygodni podczas których musiałam zmieniać sobie opatrunki nie miałam żadnych problemów z raną. Lekarz, który zdejmował mi szwy powiedział, że to zasługa właśnie opatrunków pokrytych warstwą parafiny. Wielu lekarzy nie informuje swoich pacjentów o tym, że przed przyłożeniem gazy czy kompresu na ranę warto zastosować opatrunek z parafiny, co później u ich części powoduje problemy z gojeniem się rany i ciężej jest ściągnąć szwy. Ja przekonałam się na własnej skórze, że warto stosować takie zabezpieczenie.

Comments are closed.