Zalety korzystania z centrum obróbczego CNC

Zalety korzystania z centrum obróbczego CNC

Właściwie od początku mojej kariery zawodowej pracuję w przedsiębiorstwach specjalizujących się w obróbce skrawaniem. Tworzenie czegoś z kawałka metalu jest dla mnie czymś niezwykle wyjątkowym, przez co codzienna realizacja obowiązków daje mi dużą satysfakcję. Jakieś pięć lat temu ja i inny technologowie i inżynierowie produkcji zostaliśmy zaproszeni na naradę z zarządem firmy. Okazało się, że planowane jest zastąpienie starych maszyn nowymi, znacznie bardziej wydajnymi i wielofunkcyjnymi frezarkami sterowanymi numerycznie. 

Pionowe centra obróbcze do stali 

pionowe centrum obróbcze cncDecyzja ta nie była zaskoczeniem. Stare urządzenia już dawno nie spełniały oczekiwań i wymagań stawianych przez rynek. Okazało się, że wprowadzenie maszyn wiąże się z uzyskaniem dodatkowych funduszy na ich zakup. W projekcie oprócz urządzeń przewidziano również szkolenie pracowników. Cieszyłem się, bo dzięki temu nikt z nas nie miał stracić pracy. Na pierwsze szkolenie wysłano dziesięciu pracowników, w tym oczywiście mnie. Pojechaliśmy bezpośrednio do zakładu produkcyjnego dostawcy nowych urządzeń. Okazało się, że nie tylko wytwarzają oni pionowe centrum obróbcze CNC, ale również szkolą kadrę z ich obsługi. Na nasze potrzeby szkolenie odbywające się w Niemczech zostało przeprowadzone po polsku. Tygodniowy kurs rozpoczęliśmy od BHP oraz pokazania nam, co te maszyny potrafią. Byłem zaskoczony ich możliwościami i szybkością działania. W ciągu zaledwie dwudziestu minut centrum obróbcze wykonało takie detale, nad którymi my byśmy spędzili minimum pół dnia roboczego. Pokazano nam, w jaki sposób wymieniać frezy, w jaki sposób kontrolować prędkość maszyny, kiedy zastosować chłodzenie wodą oraz jak zamocować materiał na stole roboczym. Oprócz tego jeden dzień poświęciliśmy na zgłębienie zagadnień związanych z programowaniem urządzeń, co było niezwykle istotne i pouczające. Cały kurs zakończyliśmy przyswajając informacje o tym, w jaki sposób należy dbać o pionowe centra obróbcze CNC, aby przez długi czas działało niezawodnie i precyzyjnie. 

Oczywiście kurs zakończony był egzaminem teoretycznym i praktycznym, a po jego zakończeniu uzyskaliśmy certyfikaty potwierdzające zdobycie nowych umiejętności. Od dwóch miesięcy pracujemy już na nowych maszynach. W tym czasie zwiększyliśmy wydajność produkcji o ponad czterdzieści procent. Zmniejszył się nie tylko czas tworzenia jednego detalu, ale również ilość źle wykonanych produktów. Cieszę się, że nasza firma w końcu odważyła się na unowocześnienie linii. Teraz możemy konkurować z najlepszymi firmami o podobnym profilu działalności. 

Comments are closed.