Zajęte dziecko, szczęśliwa mama

Zajęte dziecko, szczęśliwa mama

Wróciłaś właśnie z pracy, zmęczona szukasz chwili odpoczynku. Okazuje się, że mąż nie zdążył posprzątać, pralka właśnie skończyła prać i trzeba będzie zająć się rozwieszaniem, ogarnąć kuchnię (mąż gotował – wszystko jasne), a prócz tego masz w domu kilkuletniego szkraba, który prosi , żeby się z nim pobawić. Znajoma sytuacja? W zasadzie dzień, jak co dzień. Nie pozostaje nic innego jak zakasać rękawy i zająć się wszystkimi obowiązkami. Jak dobrze pójdzie, to wieczorem będziesz mogła zasiąść wygodnie z książką, lub spokojnie obejrzeć ulubiony film.

Małe dziecko w dorosłej kuchni

kuchnie dla dzieciKlasyczny dzień młodej, pracującej zawodowo mamy. Wszystko jest do zrobienia, kwestia tylko właściwej organizacji. W zasadzie jeden jedyny problem, to znaleźć ciekawe zajęcie dla swojej pociechy. Jako mama nie chcesz przecież odkładać swojego dziecka na drugi plan, po obowiązkach, jakie czekają na ciebie w domu. Jak zatem powiązać jedno z drugim? Wystarczy zaangażować naszego malucha w obowiązki domowe. Dzieci uwielbiają bawić się wszystkim, co akurat nie jest typową zabawką. W zależności od wieku, możemy zlecić maluchowi proste zadania, lub po prostu zaznajomić, w atrakcyjny dla niego sposób, z niektórymi pracami domowymi. Odniesie to dwojaką korzyść. Nasza pociecha z pewnością spędzi czas na nowej, ciekawej dla niego zabawie. Poza tym zostanie delikatnie wprowadzona w domowe obowiązki, co zaprocentuje w przyszłości. Jak to mówią: czym skorupka za młodu… Jeśli więc mamy do ugotowania obiad, weźmy naszego szkraba do kuchni i zróbmy z niego małego kucharza. Radości nie będzie końca, gdy tylko pozwolimy dziecku pobuszować w szafce z garnkami. Dwu, trzylatek bardzo chętnie zajmie się mieszaniem w rondlach i miskach, rozstawionych na stole. Dajmy mu do dyspozycji groch lub fasolę i pozwólmy przesypywać, mieszać, łączyć… atrakcyjna zabawa dla dziecka, a dla nas wystarczająca ilość czasu, aby ugotować prawdziwy obiad. Zamiłowanie do gotowania mają nie tylko dziewczynki. Chłopcy również lubią sobie coś upichcić. Świetnym pomysłem są również kuchnie dla dzieci. Posiadają piekarnik, kuchenkę z pokrętami, do tego zestaw szpachelek, nalewajek, garnków i patelni. Kuchnie dla dzieci, zarówno te plastikowe, jak i te bardziej eleganckie drewniane, pozwolą naszym pociechom gotować razem z nami. Dodajmy do tego zestaw sztucznych produktów spożywczych, owoców i warzyw, a będzie to również świetna metoda nauki.

W podobny sposób możemy zająć dziecko przy zdejmowaniu i segregowaniu prania. Dajmy mu za zadanie dopasować skarpetki parami, lub też pozwólmy ćwiczyć składanie ubrań w kostkę. Sposobów jest wiele, wystarczy tylko wykazać się wyobraźnią, a z pewnością nasza pociecha nie będzie się nudzić, podczas gdy my zyskamy trochę czasu na ogarnięcie wszystkich czekających na nas prac domowych.

Comments are closed.