Stylowe gabloty ekspozycyjne

Stylowe gabloty ekspozycyjne

 

Współczesna wystawa lub ekspozycja to bardzo ważne miejsce, gdzie podczas trwania wydarzenia odpowiednie zaprezentowanie przedmiotu ma ogromne znaczenie. Głównymi ich zaletami są: bezpieczeństwo, efektywność i efektowność. Jest to niezastąpiony sposób na wyeksponowanie treści w przestrzeni publicznej. Wyglądają estetycznie i zapewniają ochronę prezentowanych treści lub eksponatów. 

Jak wybrać gablotę ekspozycyjną?

gablota ekspozycyjnaWśród rodzajów gablot wyróżniamy: gabloty szkolne, muzealne, na sztandar oraz do biblioteki. Przy zakupie gabloty ekspozycyjnej powinniśmy się na przedmiotach, które będą w niej prezentowane. Aby dobrać odpowiednią witrynę należy skupić się i określić wielkość pól ekspozycyjnych, ponieważ każda gablota ekspozycyjna ma ograniczoną ilość półek, na których będa umieszczone eksponaty. Jest to istotne, ponieważ od tego w dużej mierze zależy cena końcowa gabloty oraz jej wielkość. Najważniejszymi parametrami, jakimi powinniśmy się kierować podczas zakupu, jest odpowiedni dobór szkła. Rodzaj szkła decyduje o bezpieczeństwie naszym oraz oglądających. Najlepszym wyborem, rekomendowanym przez wielu producentów jest szkło hartowane. Szkło hartowane posiada odpowiednie atesty bezpieczeństwa zgodne z polskim prawem. W przypadku stłuczenia, szkło, rozpada się na drobne kawałki i nie rani nikogo. W kwestii bezpieczeństwa dobrym zamiennikiem szkła hartowanego będzie szkło akrylowe (plexi, plexiglass). Jest to tworzywo sztucznie, znacznie mniej podatne na zbicie. Najpopularniejszym sposobem na wykończenie gabloty jest wstawienie płyty meblowej. Takie rozwiązanie pozwala nam na dopasowanie nowych gablot do starego wystroju. To niezwykle ważna kwestia, w szczególności jeśli chodzi o wystawy muzealne. Równie ważnym elementem jest oświetlenie w gablotach. Pozwoli ono na odpowiednie wyeksponowanie umieszczonych w niej przedmiotów. Zaleca się wybór energooszczędnego oświetlenia LED. Jakość takiego oświetlenia jest co najmniej dobra. Nieco droższym rozwiązaniem jest oświetlenie prętowe LED, które pozwala na podświetlenie każdego z pól ekspozycyjnych osobnymi halogenami, a dodatkowo mamy możliwość regulacji – płynnego ustawienia kąta padania światła.

Tańszą alternatywę stanowią gabloty na puchary. Posiadają one parametry bardzo zbliżone do gablot, a są o wiele tańsze. Głównym powodem rozbieżności cenowej jest prostota budowy. Innym równie dobrym rozwiązaniem są gabloty ogłoszeniowe. Posiadają mniejszą przestrzeń wystawienniczą, jednak doskonale się sprawdzą do ekspozycji małych eksponatów, na przykład zdjęcia lub biżuteria.  

 

Comments are closed.