Sprawdzone ośrodki dla uzależnionych od leków

Sprawdzone ośrodki dla uzależnionych od leków

Uzależnienia od substancji psychoaktywnych to bez wątpienia poważny problem natury społecznej. Warto podkreślić, że substancje psychoaktywne mają różne działanie na organizm. Z reguły zmieniają świadomość i pobudzają ośrodek przyjemności w mózgu. W naszym kraju wciąż powszechnie stosuje się benzodiazepiny jako środki nasenne i uspakajające.

Skuteczna terapia uzależnień w ośrodku odwykowym

ośrodek terapii uzależnień od lekówMało kto zdaje sobie sprawę z tego, że uzależnienie od leków ma tak samo szkodliwe skutki co narkomania i alkoholizm. Substancje psychoaktywne zawarte w lekach w negatywny sposób oddziałują na nasze zdrowie. Uzależnienie od leków objawia się podobnie co alkoholizm. Przede wszystkim chory ma silną potrzebę zażycia dawki leku, a jego tolerancja na działanie substancji sukcesywnie rośnie. A zatem trzeba sięgać po coraz to większe dawki leków, żeby uzyskać taki sam efekt. Najbardziej powszechnymi lekami, które przyjmowane w nadmiarze przez dłuższy czas powodują uzależnienie, są benzodiazepiny i barbiturany. Osoby uzależnione od tych substancji robią wszystko, żeby załatwić lek. Chodzą do różnych lekarzy i proszą o wypisanie recept. Nagłe odstawienie leków powoduje groźne w skutkach objawy abstynencyjne – nudności, wymioty, nadmierne pobudzenie. Do tego dochodzą stany lękowe oraz depresja. Nie ulega wątpliwości, że osoba uzależniona od leków potrzebuje profesjonalnej pomocy. Rekomendowany ośrodek terapii uzależnień od leków zapewnia pacjentom kompleksowa opiekę psychologiczną i medyczną. Pacjent przebywa w zamkniętym ośrodku przez kilka tygodni do dwóch miesięcy. Po zakończeniu terapii zaleca się kontynuowanie leczenia w trybie ambulatoryjnym. Przede wszytkim pacjenci w trakcie terapii uczą się życia w trzeźwości. Przydatny okazuje się trening redukcji stresu, medytacja oraz zajęcia relaksacyjne. U źródła nałogu często leżą nieprzepracowane traumy z przeszłości. Po leki uspakajające bardzo często sięgają osoby cierpiące na rożnego rodzaju fobie, depresje i choroby psychiczne. W takim przypadku proces uzależnienia postępuje bardzo szybko. Terapeuci pomagają swoim pacjentom wyjść z nałogu i zmienić swoje życie na lepsze.

Ośrodki odwykowe przyjmują pacjentów uzależnionych nie tylko od alkoholu i narkotyków, ale również od leków. Warto podkreślić, że benzodiazepiny oraz barbiturany należą do substancji silnie odurzających. Przyjmowane w nadmiarze mogą prowadzić do negatywnych skutków zdrowotnych. Jeżeli zauważymy u siebie lub osób bliskich objawy uzależnienia od leków, powinniśmy koniecznie zgłosić się na terapię do renomowanego ośrodka.

Comments are closed.