Regeneracja skrzyń biegów

Regeneracja skrzyń biegów

Skrzynia biegów jest nieodłącznym elementem każdego samochodu. Bez poprawnie funkcjonującej skrzyni biegów nie możemy korzystać z samochodu. Niestety skrzynia biegów jest elementem samochodu, który należy do grupy części eksploatacyjnych, więc prędzej czy później skrzynia się zużyje i będziemy musieli poddać ją regeneracji. Poprawnie zmieniając biegi i wymieniając odpowiednio często olej w skrzyni, możemy wydłużyć żywotność skrzyni, ale i tak po jakimś czasie będziemy musieli poddać ją regeneracji.

Jak zregenerować skrzynię?

regenerator skrzyni biegówSkrzynia biegów składa się z różnego rodzaju trybów, wałków i łożysk. Podczas pracy wewnątrz skrzyni występuje dość duża siła tarcia. Siłę tarcie niweluje olej, niemniej jednak nawet przy dobrym smarowaniu występuje siła tarcia, przez co tryby i łożyska się zużywają. Opiłki metalu krążą po skrzyni wraz z oleje, przez co zużywanie się skrzyni następuje szybciej. Jeśli chcemy spowolnić ten proces to potrzebny będzie nam regenerator skrzyni biegów. Taki regenerator jest preparatem, który zmniejsza siłę tarcia, a także wypełnia wszystkie ubytki, które powstały w wyniku pracy skrzyni. Dzięki temu skrzynia zaczyna pracować dużo ciszej i równiej, a także zużywa się dużo wolniej. Regenerator powinniśmy stosować od razu gdy zauważymy, że skrzynia przestaje pracować poprawnie. Jeśli poczekamy zbyt długo, to może być za późno, a lepiej zapobiegać poważnej awarii, niż ją naprawiać. Regenerator po zetknięciu się z metalem, olejem i wysoką temperaturą, tworzy specjalną powłokę, która jest bardzo gładka. Taka powłoka podobna jest do ceramiki, stąd też nazwa procesu jej tworzenia, proces ten nazywa się ceramizacją. Szacuje się że dzięki takim preparatom żywotność skrzyni wzrasta nawet o czterdzieści procent. Aplikacja takiego preparatu jest bardzo prosta. Wystarczy wlać go do skrzyni razem z olejem. W przypadku gdy skrzynia ma jeszcze mały przebieg, to wystarczy dolewać go przy zmianach oleju, natomiast jeśli wcześniej tego nie robiliśmy, to teraz powinniśmy to robić trochę częściej.

Koszt zakupu litrowej buteleczki takiego preparatu oscyluje wokół kwoty stu złotych. Nie jest to wysoka cena jak za sprawnie działającą skrzynię zmiany biegów. Preparat jest tak popularny, że możemy go kupić prawie wszędzie. Zaczynając od stacji benzynowych, poprzez stacjonarne sklepy motoryzacyjne, a kończąc na internetowych portalach aukcyjnych. Na butelce opisany jest w bardzo szczegóły sposób użycia preparatu. Powinniśmy się stosować do zaleceń producenta, ponieważ tylko wtedy mamy pewność, że preparat zadziała.

Comments are closed.