Geotechnik do badana gruntu

Geotechnik do badana gruntu

Każdy z nas zapewne zna osoby, które skarżą się od czasu do czasu na wodę, która zbiera się w piwnicach ich domów lub zalewa inne, położone niżej pomieszczenia lub tereny. Częstym problemem, z którym przychodzi się borykać ludziom są również pękające ściany. Nie każdy musi być specjalistą w każdej dziedzinie i nikt nie ma prawa tego od nas wymagać. Istnieją jednak kwestie, z których istnienia lepiej zdawać sobie sprawę. Choćby dlatego, że prędzej lub później mogą nas bezpośrednio dotyczyć.

Waga badań geotechnicznych gruntu

badania geotechniczne gruntuZ reguły bywa tak, że dopiero, kiedy zetkniemy się bezpośrednio z jakąś kwestią, zaczynamy się nią interesować. Nie ma w tym nic dziwnego. Nieskończenie wiele czasu zajęłoby zgłębienie wszystkich tematów, z którymi mamy styczność na co dzień. Nie wystarczyłoby nam życia, żeby móc interesować się także tym, co nie jest związane z naszą sytuacją. Na ten przykład, nie każdy będzie miał możliwość zdecydowania się na budowę własnego domu lub nie każdy go stawiał. Jedno jest jednak pewne – wszyscy muszę gdzieś mieszkać. Bez względu na to, czy tego chcemy, czy nie, sporo czasu spędzamy w różnego rodzaju budynkach. Wszyscy też, bez wyjątku, chcemy czuć się w nich bezpiecznie i móc w pełni korzystać z możliwości jakie nam dają. Dlatego tak ważne jest, żeby zauważać pewne rzeczy, a w razie jakichkolwiek wątpliwości wiedzieć, gdzie szukać pomocy i osoby posiadającej wymaganą wiedzę. Kiedy więc zauważymy wspomniane na początku problemy z domem lub mieszkaniem, możemy być pewni, że na konkretnym terenie nie zostały przeprowadzone badania geotechniczne gruntu. Na czym polegają i po co się je robi? Badania te wykonują specjalne, zajmujące się tym firmy, które zatrudniają wykwalifikowanych geotechników. Dzięki specjalnemu oprzyrządowaniu wykonują specjalne odwierty i mnóstwo pomiarów, o których istnieniu nie mieliśmy wcześniej pojęcia. Pozwolą one na określenie nośności gruntu oraz jego struktury. Za pomocą tego stwierdza się o przydatności lub nieużyteczności terenu w kwestiach związanych z budową. W skrajnych przypadkach obowiązkiem geotechnika jest wystawienie negatywnej decyzji o stanie podłoża, które będzie skutkowało brakiem uzyskania prawnej zgody na prace budowlane.

Nigdy nie mamy pewności, co kryje się pod powierzchnią gruntu, na który się zdecydowaliśmy. Warto zorientować się w tej kwestii przed decyzją o zakupie działki lub mieszkania. Stawianie budynków bez wcześniejszego rozeznania często kończy się podtopieniami, zapadaniem się konstrukcji lub ich kruszeniem, co zapewne nie jest tym, czego byśmy oczekiwali.

Comments are closed.