Gdzie są stosowane słupki drogowe?

Gdzie są stosowane słupki drogowe?

Coraz większa liczba osób korzysta obecnie z dróg publicznych. Wykorzystywane są różne pojazdy, które służą za środki transportu osobistego. Wraz z rozwojem technologicznym oraz wzrostem wynagrodzeń zachodzi bowiem potrzeba zwiększenia komfortu życia oraz niezależności. W tym celu kupowane są różnego rodzaju pojazdy, które umożliwiają komfortowe przemieszczanie się z punktu A do punktu B. Do najpopularniejszych przykładów zaliczyć można oczywiście auta czy motory.

Słupki drogowe i ich właściwości

słupek u 12cNiemniej jednak obecnie coraz częściej są wykorzystywane również skutery elektryczne czy hulajnogi. Dzięki nim możliwe jest sprawne pokonywanie odległości kilku czy kilkunastu kilometrów bez stania w korkach. Jest to świetna alternatywa dla miast, które zmagają się z problemem korków. Niemniej jednak niezależnie od rodzaju pojazdu, którym przemieszczają się osoby konieczne jest zapewnienie jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa na drogach publicznych. W tym celu stosowane są specjalne elementy infrastruktury drogowej, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa. Jednym z nich jest słupek u 12c, którego zadaniem jest niedopuszczenie do wjeżdżania pojazdów na chodniki, ciągi rowerowe i piesze. Dodatkowo słupek jest pomalowany na biało wraz z naklejoną na nim folią odblaskową w kolorze czerwonym. W ten sposób ostrzega kierujących pojazdami mechanicznymi o konieczności zachowania szczególnej ostrożności. Tego typu rozwiązania są bardzo popularne w większych miastach ze względu na swoją skuteczność, a także stosunkowo niską cenę. Warto dodać, że tego typu słupki są przeważnie wbetonowane w podłoże. Istnieją również odmiany, które mogą być przykręcone przy pomocy śrub. Niezależnie od sposobu mocowania musi on posiadać odpowiednie homologacje, które umożliwiają jego bezpieczne stosowanie w warunkach rzeczywistych.

Tak jak każdy element infrastruktury drogowej musi on przejść stosowne badania, które potwierdzą jego właściwości. Warto dodać, że słupki drogowe można bez problemu zakupić w punktach stacjonarnych oraz sklepach internetowych. Często również ogłaszane są przetargi na dostawę takich elementów. W przypadku większych realizacji może bowiem zajść potrzeba użycia kilku tysięcy sztuk. W takim przypadku dostawca może udzielić atrakcyjnego rabatu zamawiającemu. W ramach przetargu napływają kolejne oferty, które są punktowane na bazie przyjętych wcześniej kryteriów. Zwycięzca przetargu jest zobligowany do dostarczenia towaru w ramach ustalonych warunków podczas podpisywania umowy.

Comments are closed.