Dyski twarde do monitoringu

Dyski twarde do monitoringu

Wizualnie, dyski do rejestratorów systemów monitorowania nie różniły się niczym od standardowych nośników komputerowych, i z tego powodu osoby niezaznajomione z zasadami ich działania często uważały, iż w rejestratorach mogą być stosowane zwykłe dyski komputerowe. Prowadziło to zazwyczaj do poważnych awarii i konieczności natychmiastowej wymiany sprzętu, gdyż dyski komputerowe były całkowicie niekompatybilne z urządzeniami monitorowania i w najlepszym razie działały na nich przez najwyżej kilka godzin.

Najlepsze dyski do rejestratora systemu monitorowania

dyski do rejestratorówPowodem niekompatybilności obu rodzajów nośników była zasada działania urządzeń, w których miały być stosowane. Dyski komputerowe służyły zazwyczaj do statycznego działania i magazynowania danych, nie pracując dłużej niż kilkanaście minut, jeśli nie było to potrzebne. Dyski do rejestratorów za to działały w trybie ciągłym, bez przerwy nadpisując archiwizowane dane. Standardowe dyski do komputerów nie były zaprojektowane by takie obciążenia znosić, więc bardzo szybko ulegały awarii, w najlepszym razie działając tylko teoretycznie, a w najgorszym przepalały się w kilka minut po podpięciu. Z tego powodu, dyski do rejestratorów były całkowicie odmienną kategorią nośników danych, choć posiadały one wiele cech wspólnych z częściej używanymi dyskami komputerowymi. Podczas wyboru dysku do rejestratora, pojemność w dalszym ciągu miała ogromne znaczenie, podobnie jak jakość samego dysku, aczkolwiek w tym wypadku nie oznaczała ona fizycznej pojemności, a długość archiwizacji materiału, która dodatkowo mogła ulec zmianie w zależności od programu sterującego oraz używanego formatu. Wszystkie dyski do monitoringu były jednak doskonale zabezpieczone przed utratą danych, i nawet najprostsze i najtańsze modele mogły służyć przez długie lata, jeśli nie były obciążane za bardzo. Pojedynczy dysk o średniej pojemności w zupełności wystarczał by móc archiwizować materiał nawet do jednego roku w domowym systemie monitorowania, choć w przypadku systemów wysokiej jakości, czy dużej ilości urządzeń, najczęściej zalecano używanie co najmniej dwóch nośników.

Nie tylko pozwalało to na zwiększenie czasu archiwizacji materiału, ale również odciążało pojedyncze urządzenia, znacznie zwiększając ich żywotność. Nośniki od wiodących producentów posiadały również wiele dodatków, usprawniających ich pracę, spośród których bodaj najbardziej przydatnym był regulator prędkości archiwizacji, który pozwalał na zapis materiału nawet z największą rozdzielczością bez obawy o zakłócenia.

Comments are closed.