Budowa lamp polimeryzacyjnych

Budowa lamp polimeryzacyjnych

Plomby światłoutwardzalne są jednymi z najczęściej wykorzystywanych w stomatologii metod wypełniania ubytków. Dzieje się tak za sprawą ich walorów estetycznych i szybkości wykonania zabiegu. Proces nadawania im trwałości odbywa się za pomocą specjalistycznych lamp, które emitują światło o długości fal, która doprowadza do polimeryzacji materiałów kompozytowych w ich składzie. Urządzenia te zbudowane są w sposób zapewniający ich wygodę użycia, łatwe utrzymanie zasad higieny i możliwość dotarcia za ich pomocą do trudnodostępnych miejsc w jamie ustnej.

Lampy polimeryzacyjne w stomatologii

polimeryzacyjna lampaWykorzystanie zjawiska polimeryzacji doprowadziło do powstania najchętniej obecnie wybieranych przez pacjentów plomb. Nazywane są one wypełnieniem białym, gdyż ich kolor dostosowywany jest do barwy uzębienia. Dzięki temu z powodzeniem można je stosować nawet w przypadku widocznych zębów. Polimeryzacyjna lampa używana do naświetlania masy plastycznej jest specjalistycznym urządzeniem, które przechodzi ciągłe zmiany wraz z rozwojem technologii. Obecnie najczęściej używa się takich, które wykorzystują żarówki led, na rynku dostępne są jednak argonowe i ksenonowe. Najważniejsze, aby emitowane promienie emitowane były w odpowiednim przedziale długości fal. Zawiera się on pomiędzy 420 a 480 nm i ma niebiesko-fioletową barwę. Współczesne lampy wykorzystują akumulatory, co pozwala uniknąć kłopotliwego i niewygodnego używania przewodów. Formą przypominają nieco elektryczne szczoteczki do zębów, ich wielkość jest też podobna. Posiadają rączkę, w której osadzony jest włącznik, a także system regulujący urządzenie. Końcówka to światłowód, który jest niezwykle chętnie stosowany przez stomatologów. Jego zadaniem jest maksymalne skupienie wiązki światła, aby nie rozpraszało się po jamie ustnej i docierało jedynie do wybranego miejsca. Osłonięty jest on przy tym pomarańczową szybką, która neutralizuje fale świetlne emitowane przez lampę. Zapobiega to uszkodzeniu oczu operatora podczas używania lampy w trakcie zabiegu.

Lampy polimeryzacyjne są obowiązkowym wyposażeniem każdego gabinetu dentystycznego. Wykorzystuje się je do utwardzania wypełnień kompozytowych zębów. Zbudowane są tak, aby były jak najwygodniejsze do stosowania przez ich operatorów. Mieszczą się więc w dłoni, pozwalają na płynną regulację działania. Są też zakończone światłowodem, który skupia promienie światła i pozwala na precyzyjne naświetlanie wybranego zęba. Pomarańczowa szybka pozwala na neutralizację jego negatywnego wpływu na oczy stomatologa.

Comments are closed.