Jakie buty do chodzenia po górach? Za co warto zapłacić, a gdzie oszczędzić?

11 sierpnia 2021, godz. 11:00  autor: Rafał Sumowski

Zazwyczaj im droższe buty trekkingowe, tym bardziej mają zaawansowane rozwiązania. Tyle tylko, że nie zawsze są niezbędne. To, czego potrzebujemy, ściśle zależy od podłoża, po którym będziemy chodzić.

Buty do chodzenia po górach, czyli obuwie trekkingowe, można kupić już za 150 zł, ale jest i takie, za które zapłacimy nawet tysiąc złotych. Na co zwrócić uwagę, dokonując zakupu? Kiedy można zaoszczędzić, a kiedy rozsądniej wybrać droższy model? Podpowiadamy w kluczowych kwestiach z pomocą eksperta.

Sklepy turystyczne w Trójmieście. Sprawdź, gdzie kupić buty trekkingowe i nie tylko

Ile jesteś w stanie wydać na obuwie przeznaczone stricte do aktywności fizycznej?
nie więcej niż 200 zł
200-350 zł
350-500 zł
500-650 zł
650 zł i więcej

Buty w góry nie muszą być wysokie. Zależy od terenu

Przekonanie, że buty do chodzenia po górach, inaczej zwane trekkingowymi, muszą być bardzo wysokie, za kostkę, to jeden z najczęściej powtarzanych mitów. Tak naprawdę, wszystko zależy od tego, w jakie góry się wybieramy. Jest to jedna z kwestii, w której najczęściej trzeba uświadamiać osoby po raz pierwszy kupujące obuwie przeznaczone do górskich wędrówek.

– Jeśli jedziemy np. w Bieszczady, gdzie są długie, łagodnie wzniesienia, wystarczą nam niższe klasyczne buty sportowe przed kostkę. Jeśli wybieramy się w Tatry, gdzie są wyższe partie, buty powinny być wysokie, aby stabilizować staw skokowy. To pozwoli nam uniknąć skręceń stawu – wyjaśnia nam Dawid Kurszewski, sprzedawca ze sklepu Alesport.pl

Bieżnik i cholewka

– Agresywny bieżnik przyda się na typowo skalne szlaki. W tym przypadku ważne, aby podeszwa była gumowa, gdyż zapewnia lepszą przyczepność. Na bardziej szutrowe trasy bieżnik może być wyższy, tak aby wbijał się w nawierzchnię – mówi Kurszewski.

Równie ważnym parametrem, który stanowi o charakterze buta, jest materiał, z którego wykonana jest cholewka.

Buty do biegania. Droższe nie zawsze oznacza lepsze

– Wiele osób kieruje się tym, że cholewka musi być wykonana z goreteksu. Tak naprawdę goreteks to tylko nazwa systemu zastosowanego w membranie jednego z producentów. Każdy producent ma swoją, ale ta jest najbardziej popularna. Przyjęło się na membrany mówić goreteks, to trochę słowny casus adidasów. Tak czy inaczej w bucie zawsze jest coś kosztem czegoś. Nie zawsze polecamy modele z membraną wodoodporną, zwłaszcza na całodniowe wycieczki w okresie letnim. Membrana ochroni but przed wodą, ale naszym stopom będzie goręcej i będą się mocniej pocić – tłumaczy sprzedawca.

Jaki rozmiar buta w góry wybrać?

Wybierając się do sklepu w celu przymiarki obuwia, najlepiej zabrać ze sobą skarpety przeznaczone do górskich wędrówek. Najczęściej są takie, które posiadają zgrubienie materiału na pięcie i palcach, co zmniejsza ryzyko otarć i działa amortyzacyjnie.

– Zanim przymierzymy buta, załóżmy taką skarpetę. W bucie powinniśmy mieć wtedy minimum pół centymetra luzu. Pamiętajmy, że po kilku godzinach chodzenia stopa zwyczajnie puchnie – wyjaśnia Kurszewski.

Obuwie na rower. Jakie wybrać?

następne

SALOMON X ULTRA 4 MID GTX. Zaawansowane obuwie w wyższe partie górskie, idealne do trudnych technicznie zejść i podejść. Cena ok. 520-740 zł.

mat. producenta

Ile kosztują buty do chodzenia po górach? Tańsze modele też zdają egzamin

Buty trekkingowe można kupić już za 150 zł, ale na rynku są i takie za 1000 zł. Oczywiście różnica cen w wielkiej liczbie przypadków ma przełożenie na nasz komfort i wytrzymałość obuwia. To, że buty są dwa razy droższe, nie oznacza jednak, że będą dwa razy lepsze.

– Wszystko zależy od potrzeby. Jeśli jedziemy na tygodniowy wypad, gdzie będziemy chodzić po górach po trzy-cztery godziny dziennie, buty za 700 zł będą wygodne, ale i te za 250 zł dadzą radę. Na październikowy wypad, gdy warunki są cięższe, droższy but będzie rozsądniejszym wyborem. Pamiętajmy, że obuwie to podstawa, bo to jedyna rzecz, która ciągle ma kontakt z podłożem. A właśnie o podłoże wszystko się rozchodzi – mówi Kurszewski.

Im but jest droższy, tym bardziej jest zaawansowany technologicznie. Różnice są w zastosowanej membranie, podeszwie, piance odpowiedzialnej za amortyzację i pochłanianie energii czy systemie dopasowań. Zauważalną różnicę cenową determinuje już samo zastosowanie membrany.

– Ludzie często zastanawiają się, czy buty ze sportowego dyskontu za 150-200 zł dadzą radę. Odpowiedź brzmi: tak, dadzą radę. Oczywiście taki but nie będzie tak dobry jak ten kilka razy droższy: bieżnik zacznie się szybciej ścierać, system dopasowania i wentylacja będą gorsze, ale nie dla każdego te różnice będą tak istotne i odczuwalne – dodaje nasz ekspert.

Ile posłużą buty? To zależy od ciebie

Jeśli odpowiednio zadbamy o nasze obuwie trekkingowe, posłuży nam nawet kilka ładnych lat. To oczywiście zależy w głównej mierze od tego, jak często i w jakich warunkach będą używane, ale odpowiednia pielęgnacja znacząco wydłuży „życie” butów.

– To wcale nie jest trudne. Wracając z kilkugodzinnego wypadu, poświęćmy chwilę i wyczyśćmy cholewkę. Służą do tego odpowiednie preparaty, które można kupić za 30-40 zł. W przypadku butów z membraną należy zwrócić uwagę, aby był to preparat do nich dostosowany. Użycie nieodpowiedniego środka może zapchać membrany i sprawić, że stracą wodoodporność i „oddychalność” – kończy Kurszewski.
Czytaj więcej na:
https://aktywne.trojmiasto.pl/Jakie-buty-do-chodzenia-po-gorach-Za-co-warto-zaplacic-a-gdzie-oszczedzic-n158357.html#tri

boots, trek, hike-4417595.jpg
  • Jak wybrać agencję content marketing?

    Marketing w firmie jest jest jedną z najważniejszych rzeczy. Dzięki reklamie buduje się wizerunek firmy, dzięki reklamie potem prowadzona jest sprzedaż. Bez reklamy żadne przedsiębiorstwo nie da rady funkcjonować. Szukamy sprawdzonej agencji content marketingowej Kiedy firma decyduje się na oddanie działań reklamowych w ręce zewnętrzne, staje ona przed bardzo ważnym zadaniem – wyborem odpowiedniej agencji. Jednak, szczególnie …

    Jak wybrać agencję content marketing? Read More »

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *